Mieszkaniec gminy Jasienica Tomasz Pająk wraz ze swymi sześcioma alaskan husky zdobył brązowy medal w wyścigach psich zaprzęgów podczas Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Lutowiskach.

Jasienicki „musher”, jak nazywa się osobę prowadzącą psi zaprzeg, startował w zawodach w weekend od 16 do 18 lutego na średnim dystansie w klasie MB, czyli zaprzęgu do 6 psów. Zawodnicy mieli do pokonania łącznie 93 kilometry w czterech etapach na podobnych trasach: w piątek przeprowadzono jeden etap długości 25 km, w sobotę dwa etapy, dzienny (25 km) i nocny (15), a ostatni w niedzielę (23).

Tomasz Pająk mieszka w Jasienicy, w zawodach psich zaprzęgów startuje od 3 lat. Jest właścicielem sześciu psów alaskan husky, rasy, która pochodzi z zimnych arktycznych regionów. Trenuje z nimi zwykle trzy dni, następnie robi dwa dni przerwy, dystanse dostosowuję do trasy zbliżających się zawodów. Dzięki uprzejmości sąsiadki często trenuje na jej polach, łącznie na 17 hektarach. Często też umawia się z przyjaciółmi na treningi wyjazdowe i trenuje z ich drużynami na olbrzymich połaciach lasów pod Kędzierzynem-Koźlem. Na co dzień pieski mieszkają w solidnie osłoniętych kojcach, mają ocieplane budy i swój wybieg. Codziennie korzystają z ogrodu. Treningi sprawiają, że są wybiegane, zmęczone i szczęśliwe, psy te bowiem przyzwyczajone są do pokonywanie bardzo długich dystansów trudnego terenu.

Tą widowiskową dyscypliną Tomasz Pająk zaraził swoją trzynastoletnią córkę Zuzię, dziś Mistrzynię Polski Juniorek w sprincie na hulajnodze lub na saniach z dwoma psami.

W Lutowiskach na Podkarpaciu, w Bieszczadach, zwanych KrainąWilka, rywalizowało 21 zawodników polskich i zagranicznych. Zawody uzyskały rangę Międzynarodowych Mistrzostw Polski 2018.

Tomasz Pająk teraz przygotowuje się do Mistrzostw Słowacji, które odbędą się 3-4 marca br.

Źródło: UG Jasienica