W czwartek Małżonka Prezydenta RP spotkała się z uczniami Szkoły Mistrzostwa Sportowego Szczyrk w Buczkowicach. Agata Kornhauser-Duda, wieloletnia nauczycielka języka niemieckiego, z przyjemnością wzięła udział w lekcji tego przedmiotu, podczas której rozmawiała z uczniami o sporcie. Wcześniej Pierwsza Dama obserwowała trening młodzieży na nartach biegowych w Kompleksie Narciarskim Biały Krzyż.

– Dzisiejsze spotkanie z panią to dodatkowa motywacja do podejmowania wysiłku i wyznaczania sobie kolejnych celów, zarówno w sporcie, jak i w nauce – mówili młodzi sportowcy, dziękując za czas spędzony z Pierwszą Damą.

Rozmowa w języku niemieckim z uczniami sportowej placówki była niecodziennym odwróceniem ról uczeń-nauczyciel, ponieważ dziś to Pierwsza Dama zdobywała nową wiedzę. Młodzież ochoczo odpowiadała na pytania Agaty Kornhauser-Dudy o dyscypliny sportów zimowych czy wpływ codziennych treningów na życie ucznia sportowca. Młodzi ludzie pokazali Pierwszej Damie zdjęcia i krótkie filmy ze szkoleń i zawodów, opowiedzieli o swoich autorytetach, aspiracjach i planach na dorosłe życie. Pierwsza Dama obiecała trzymać kciuki za powodzenie w realizacji marzeń wychowanków placówki.

Nauka w SMS Szczyrk pomaga młodzieży zdobywać wiedzę oraz umiejętności sportowe, które wykorzystuje podczas późniejszych studiów na Akademiach Wychowania Fizycznego oraz w karierach zawodowych. Zawodnicy objęci są fachową opieką trenerską przy wsparciu psychologa, fizjologa i dietetyka sportu.

Szkoła Mistrzostwa Sportowego Szczyrk szkoli uczniów w skokach i biegach narciarskich, kombinacji norweskiej czy konkurencjach alpejskich. Jednym z absolwentów buczkowskiej szkoły jest aktualny lider stawki skoczków narciarskich w klasyfikacji Pucharu Kontynentalnego, który zadebiutował w konkursie Pucharu Świata, Tomasz Pilch. Dawniej w szkole uczyli się m.in. skoczkowie Piotr Żyła, Stefan Hula, Krzysztof Biegun i Jakub Wolny, biegacze Maciej Kreczmer i Maciej Staręga oraz Sylwia Jaśkowiec, Kornelia Marek i Agnieszka Szymańczyk, a także dwuboiści Paweł Słowiok i Adam Cieślar oraz alpejczyk Maciej Bydliński.

Wizytę Pierwszej Damy w szkole zakończyło spotkanie z kadrą nauczycielską oraz trenerską.

Źródło/zdjęcie: www.prezydent.pl