W styczniu br. radna Sejmiku województwa śląskiego, Ewa Żak, zgłosiła interpelację ws. zakupu specjalistycznej karetki typu C dla Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Brak sprawnego pojazdu o takiej charakterystyce w znaczącym stopniu utrudnia pracę służbom medycznym z tej placówki. Marszałek województwa nie przewiduje jednak w bieżącym roku takiego wydatku. 

Radna przypomniała służbom marszałka, że szpital już w maju 2017 r. wystąpił z wnioskiem o zakup ambulansu sanitarnego. Wprawdzie placówka dysponuje karetką typu C, którą wyprodukowano w 2006 r., ale ma ona przejechane 550 tys. km. Pojazd był wielokrotnie w warsztacie samochodowym i w dalszym ciągu wymaga kosztownych napraw. – Każdy przestój samochodu stwarza wiele problemów w sytuacji związanej z transportem pacjentów. Również z ekonomicznego punktu widzenia, inwestowanie w przestarzały samochód jest nieuzasadnione. Ponieważ szpital ma charakter ratunkowy, w którym funkcjonuje 24-godzinny SOR oraz Pomoc Świąteczna, zakup nowej karetki stał się koniecznością dla stabilnego funkcjonowania szpitala – przekonuje Ewa Żak.

W odpowiedzi na wystąpienie radnej wicemarszałek woj. śląskiego, Michał Gramatyka, informuje, iż udzielenie dotacji na zakup ambulansu sanitarnego typu C jest niemożliwe ze względu na „ograniczone środki w budżecie województwa śląskiego”. Jednocześnie Gramatyka zaznacza, iż w latach 2016-2017 Urząd Marszałkowski udzielił bielskiemu szpitalowi dotacji na cele inwestycyjne w kwocie 4,37 mln zł. Natomiast w budżecie województwa na 2018 r. zarezerwowano dla tej placówki 2,52 mln zł, które zostaną przeznaczone na dostosowanie oddziału patologii noworodka do wymogów ministra zdrowia (2,4 mln zł) i przebudowę i doposażenie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (128 tys. zł – kontynuacja zadania z 2017 r.). Niemniej wicemarszałek przyznał, iż wniosek o zakup ambulansu sanitarnego jest słuszny i „będzie rozpatrywany w przypadku pozyskania dodatkowych środków na inwestycje w podmiotach leczniczych”.

Dodajmy, że ambulans typu C, to ruchoma jednostka intensywnej opieki, skonstruowany i wyposażony do transportu, zaawansowanego leczenia i monitorowania pacjentów. Koszt zakupu takiego pojazdu to ok. 400 tys. zł.

Zdjęcie: Wikipedia