Tysiące narciarzy, którzy nawiedzają Szczyrk każdego zimowego weekendu mają ogromny problem nie tylko z wjazdem do miasta, ale również ze znalezieniem miejsc parkingowych. Gmina próbuje wyjść naprzeciw tym bolączkom i czyni starania, by duży plac postojowy powstał przy ulicy Kampingowej. Miejscowy burmistrz rozpoznaje także temat budowy parkingu w Buczkowicach, nieopodal stacji paliw BP.

Podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej Szczyrku tamtejszy burmistrz poinformował o przystąpieniu do sporządzenia planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu obejmującego tereny ulicy Kampingowej i Granicznej. – Uważam, że jedną komisję powinniśmy poświecić temu tematowi, ponieważ ten teren jak pokazuje życie powinien spełniać parę funkcji i odpowiadać na różne potrzeby. Już mniej więcej pewne rzeczy widzimy, nie ma zainteresowanie poza Szczyrkiem na parking. My musimy zacząć opierać się na Szczyrku. Czy potrzebny tam jest parking piętrowy? Kto miałby go zbudować? Skąd na to wziąć środki? Może to być prywatne przedsięwzięcie, no ale wtedy będzie to parking prywatny. Powinniśmy się zastanowić czy jedna kondygnacja tego obiektu nie powinna być handlowa i czy nie podpisać z kimś umowy na 30 lat, aby ktoś zobowiązał się na wybudowanie w tym miejscu parkingu. Rzucam po prostu luźny temat. To jest ten moment aby to dokładnie zapisać co my tam chcemy zrobić. Nie widzę innych miejsc na terenie miasta gdzie jest 2,5 ha terenu i można taki parking usadowić – mówił Antoni Byrdy. Burmistrz dodał, iż w niedawno odbyło się spotkanie dotyczące zakupu przez gminę kampingu Skalite. Poinformował, że w tej sprawie są „zaszłości i zawiłości” związane z księgami wieczystymi. Przypomnijmy, iż miasto stara się o zakup tego terenu od PTTK i wybudowanie tam parkingu.

Remedium na parkingowe bolączki Szczyrku mógłby być także duży parking przed wjazdem do Szczyrku, w Buczkowicach. W luźnych dyskusjach często pojawiał się temat budowy takiego placu postojowego w pobliżu tamtejszej stacji paliw BP. Aby rozpoznać nastroje w sąsiedniej gminie Byrdy spotkał się z wójtem Buczkowic omawiając przy okazji planowany remont ulic Grunwaldzkiej i Granicznej. – W najbliższych latach. będzie wykonywana tzw. obwodnica Buczkowic, której wylot zaplanowano w okolicach stacji paliw BP. W pobliżu jest 11 ha terenów rolnych gdzie jest wielu właścicieli i gdzie ewentualnie można byłoby mówić o jakiś parkingach. Po pierwsze jest to teren rolny, po drugie jest tam wielu właścicieli, którzy musieliby wyrazić zgodę, a po trzecie. są też pewne zaszłości, Buczkowice nie czują się przedsionkiem Szczyrku. Wstępnie rozpoznamy ilu jest tam właścicieli i czy byłoby jakieś zainteresowanie. To musiałby być duży teren na 3-4 tys. samochodów, a do tego musiałaby być komunikacja autobusowa, a więc konieczny byłby jakiś węzeł przesiadkowy. I najważniejsze, musiałaby być zgoda gminy Buczkowice, że chcą mieć coś takiego u siebie. Na dzisiaj nie ma entuzjazmu. Będziemy dalej prowadzić rozmowy. Co z tego wyniknie? Zobaczymy. Chcemy poznać wszystkie możliwości – przekonywał burmistrz Szczyrku.