Do biura Rady Miejskiej Szczyrku wpłynęło pismo z ok. 100 podpisami w temacie planowanej sprzedaży domu handlowego Żylica. – My mieszkańcy Szczyrku nie zgadzamy się na sprzedaż i likwidację DH Żylica. Chcemy, by obiekt służył mieszkańcom jak do tej pory. Oczekujemy interwencji ze strony miasta by oczekiwania mieszkańców i ich wola zostały zrealizowane – czytamy w apelu skierowanym do władz Szczyrku.  

Podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej szczyrkowscy samorządowcy wzięli na tapetę temat Żylicy. W komentarzu do apelu mieszkańców, burmistrz miasta poinformował, iż obecnie nie posiada wiedzy co do przyszłości tego obiektu. Dodał, iż gmina miała propozycję zakupu tej nieruchomości. Zrezygnowano ze względu na wysoką cenę i ewentualne nakłady finansowe jakie byłoby trzeba wyłożyć na modernizację budynku. Byrdy zadeklarował podjęcie rozmów z prezesem spółdzielni zarządzającej DH Żylica.

– Zarząd spółdzielni handlowej znajduje się w złych rękach – włączył się do dyskusji wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Andrzej Łaciak. – Kiedyś to była gminna spółdzielnia. Wiem jak to wygląda, bo pracowałem tam parę lat. Tam ludzie pracowali z dziada pradziada. W latach 70. spółdzielnia wybudowała jedną z najnowocześniejszych masarni w regionie. Dziwnym trafem gminna spółdzielnia nie potrafiła gospodarować tym majątkiem. Piękny teren magazynu w Buczkowicach praktycznie też poszedł w spółkę prywatną. Po kilku latach dzierżawy, masarnię sprzedano lokalnemu biznesmenowi. Majątek gminnej spółdzielni na tyle się skurczył, że praktycznie teraz nic nie znaczy. Poza tym domem handlowym i tą dzierżawą, ale ile można łupić ludzi tytułem dzierżawy? I tu jest ból, że byli ludzie wartościowi, mieszkańcy Szczyrku, którzy mogli przejąć stery. Tymczasem ma je człowiek z zewnątrz, który nigdy nie rozumiał problemów miasta i jego potrzeb. Jeśli członkom spółdzielni nie podoba się zarządzenie, to wymieniamy prezesa. Teraz trudno się dziwić, że ludzi piszą petycję. Cóż z tego, że nam to zwalą i zrobią pięć mieszkań? Proszę przejść po tym mieście i kupić garnek. Nigdzie poza tym miejscem nie można tego zrobić. To są drobnostki, ale w istocie rzeczy gdy ktoś chce zrobić drobne zakupy w asortymencie artykułów gospodarstwa domowego, to nie ma gdzie tego zrobić, bo musi do Bielska jechać. Gdzie można też znaleźć usługi krawieckie czy inne tego typu? To są elementy, które są temu miastu i jego mieszkańcom potrzebne. Dobrze byłoby żeby się pan prezes zreflektował – zakończył radny Łaciak.

Zdjęcie: Google Maps