Most u zbiegu ulicy Granicznej i Beskidzkiej w Szczyrku jest w opinii miejscowych w fatalnym stanie. Innego zdania jest zarządca drogi, czyli Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej, które dysponuje ekspertyzą świadczącą o dobrym stanie technicznym tego obiektu. Szczyrkowscy radni twierdzą jednak, że dokument został sporządzony „zza biurka” i pytają czy jest to wyczekiwanie na zawalenie się mostu.

Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej Szczyrku, radna powiatu bielskiego, Janina Janica-Piechota poinformował, iż starosta potwierdził zapisanie środków w tegorocznym budżecie na remont 1,5-kilometrowego odcinka ulicy Granicznej. Zostanie tam położona nowa nakładka asfaltowa. W planie modernizacji nie znalazła się jednak przebudowa mostu u wlotu z drogi wojewódzkiej na ulicę Graniczną. Jak relacjonowała radna, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych wyjaśniał, że konstrukcyjnie ten obiekt jest podobny do niedawno przebudowanego mostu w Buczkowicach. – Był brany pod uwagę, ale mimo, że nie spełnia wymagań geometrycznych, to technicznie jest jeszcze sprawny. Dopóki pieniądze są w grze, to warto mówić o potrzebie remontu mostu na Granicznej. Będę dalej monitować w tej sprawie. Może znajdą się dodatkowe środki – deklarowała radna Janica- Piechota. Dodała, iż Starostwo Powiatowe podpiera swoją teorię o dobrej kondycji tej konstrukcji przeprowadzoną ekspertyzą.

– Należy przedstawić rzeczywisty obraz i pokazać, że te przyczółki mostu są w złym stanie. Kiedy będzie czas na remont? Jak się ten most zawali? – pytał wiceprzewodniczący Rady Miejskiej, Andrzej Łaciak. – Przy okazji remontu ul. Granicznej ten most powinien zostać wzmocniony. Ten obiekt powstał w podobnym czasie, co ten niedawno wyremontowany w Buczkowicach. Trzeba przekonać ludzi z powiatu, żeby pojechali na miejsce i ocenili. Wydawać opinię zza biurka jest bardzo łatwo – stwierdził Łaciak, dodając, że jeśli nie ma się pieniędzy na inwestycję, to „robi się ekspertyzę taką jaką trzeba”. Radna powiatowa została również poproszona przez Bożenę Dziedzic o dotarcie do protokołu z wizji lokalnej na moście. – Chcielibyśmy wiedzieć, czy tam będzie remont, czy tylko pooglądaliście i uznaliście, że jeszcze się trzyma? – pytała radna Dziedzic. Inni radni podkreślali, iż w kontekście budowy dużego parkingu w Skalitem, ruch na moście znacząco wzrośnie i dlatego powinien zostać jak najszybciej poszerzony i wyremontowany.