28 grudnia gmina Wilkowice zawarła porozumienie z Polskim Związkiem Narciarskim, na mocy, której obie strony będą zabiegać o modernizację lub przebudowę tras do narciarstwa biegowego w partiach szczytowych Magurki Wilkowickiej, co umożliwi współorganizację biegu do kombinacji norweskiej w planowanych mistrzostwach świata juniorów w 2021 roku. Etap planowania prawdopodobnie nastąpi jeszcze w tym roku, a sama realizacja inwestycji w latach 2019/2020.

Do zawarcia porozumienia doszło podczas grudniowej sesji Rady Gminy Wilkowice, a parafowali je m. in. Apoloniusz Tajner – prezes PZN oraz wójt gminy, Mieczysław Rączka. Dzięki temu dokumentowi na trasach będzie możliwe szkolenie biegaczy narciarskich w ramach lokalnych klubów sportowych, Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku, kadr narodowych PZN oraz organizowane będą zawody krajowe oraz międzynarodowe rangi FIS. Przede wszystkim jednak obie strony dążą do tego, by na wilkowickich trasach odbył się bieg do kombinacji norweskiej przy okazji mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym, które w 2021 roku odbędą się w Szczyrku i Wiśle. Zmodernizowanymi trasami nadal będzie zarządzała gmina Wilkowice. Strony porozumienia mają również dążyć do pokrycia części tras biegowych nawierzchnią umożliwiającą przeprowadzenie zawodów i treningów na nartorolkach.

Jak na razie nie są znane szczegóły realizacji tej inwestycji. Jak informują urzędnicy z Wilkowic, źródło finansowania tego przedsięwzięcia jest jeszcze nieznane. Z pewnością jednak gmina będzie musiała zaangażować środki własne i liczyć na dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Etap planowania prawdopodobnie nastąpi jeszcze w tym roku, a sama realizacja inwestycji zapewne w latach 2019/2020. Ile może kosztować to przedsięwzięcie? – Dopóki nie będziemy mieć choćby wstępnej koncepcji określenie kosztów jest niemożliwe – informuje Maciej Mrówka, inspektor ds. kultury, sportu i promocji gminy Wilkowice.

Przypomnijmy, iż w maju ubiegłego roku marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa, przedstawił władzom PZN pomysł zorganizowania juniorskiego czempionatu w Beskidach. Przychylnie do tej inicjatywie wypowiadali się także burmistrzowie Wisły i Szczyrku. Działacze chcieli, by mistrzostwa w Beskidzie Śląskim odbyły się za dwa lata. Międzynarodowa Federacja Narciarska, podczas ubiegłorocznego zjazdu w Oberhofen w Szwajcarii, dokonała wyboru dwóch miast-gospodarzy mistrzostw świata juniorów w narciarstwie klasycznym. W 2019 roku młodzieżowcy zjadą do Vuokatti w Finlandii, natomiast dwa lata później pojawią się w Beskidzie Śląskim.

Wedle założeń organizatorów, biegacze będą rywalizować w Wiśle, a na skoczków będzie czekała skocznia Skalite w Szczyrku. Polska po raz trzeci w historii zorganizuje imprezę tej rangi. W 2001 roku zawody te gościły Karpaczu i Szklarskiej Porębie, a w 2008 roku skoczkowie i kombinatorzy norwescy rywalizowali w Zakopanem, zaś biegacze w Malles Venosta we Włoszech. Pierwotnie juniorskie mistrzostwa miały również odbywać się w Wiśle i Szczyrku, ale imprezę przeniesiono z powodu braku śniegu.

O planach związanych z organizacją tej imprezy pisaliśmy także w artykule “Najlepsi juniorzy świata przyjadą do Szczyrku” (kliknij).